AWARD WINNERS

BEST NARRATIVE SHORT FILM *

 

'Little One'

Written by Logan Fields, Nicholas Waters & Chris Beyrooty

Directed by Logan Fields & Chris Beyrooty

Synopsis:

After a traumatic miscarriage, a couple run into a strange child in the middle of a road to nowhere.

Country: USA

BEST FOREIGN LANGUAGE SHORT FILM *

 

'Bless Me, Father'

Written by Vincent Mondiot

Directed by Boubkar Benzabat

Synopsis:

A man goes to the church in order to confess his last sin to an exasperated young priest.

Country: France

BEST DOCUMENTARY SHORT FILM *

 

'If Not Now, Then When?'

Written & Directed by Kyle Bastin

Synopsis:

Some people feel like the Civil Rights Movement of the 1960's was a long time ago. It wasn't. The fight still rages on today in the year of 2020 with many changes still not happening. If not now, then when? If not us, then who?

Country: USA

BEST STUDENT SHORT FILM *

 

'Dream Between'

Written & Directed by Eleni Ordans & Luther Ford

Synopsis:

Stranded on a university campus, a Greek and an English student suddenly find themselves living together during the pandemic in an intimate bubble of surrealism, tension and dreams.

Country: UK

BEST DIRECTOR *

 

'Avernus'

Written by David Cunningham

Directed by Simon Ross

Synopsis:

Successful businessman and golden boy, Jack Wells, is unscrupulous, immoral and will stop at nothing to get what he wants. Along the way he has made many enemies – and today they’re out for revenge!

Country: UK

BEST SCREENPLAY *

 

'The Most Beautiful Song I've Heard'

Written & Directed by Blake Braden

Synopsis:

A document of time. A hybrid of documentary and narrative, primarily composed of footage taken over the course of the past decade — without the knowledge that it would one day become this film.

Country: USA

BEST CINEMATOGRAPHY *

 

'To A God Unknown'

Written & Directed by Samantha Casella

Cinematography: Frank Hoffman

 

Synopsis:

A journey within some poetic verses by Sergey Esenin and Arthur Rimbaud intertwining with a novel by John Steinbeck.

Country: Italy

BEST EDITING *

 

'Three Brothers Two'

Written & Directed & Edited by Craig Moore

Synopsis:

The deteriorating relationships of three young people are examined after a loved one dies of a drug overdose.

Country: Ireland

BEST ORIGINAL SCORE *

 

'Sweet Sunshine'

Written & Directed by Craig McMahon

Music: Chad Rubin

Synopsis:

After his rise to fame causes a rift with his father, a young superstar suffers a tragedy that will change his life forever. Can a chance meeting with a talented young woman give him the strength he needs to believe in himself?

Country: USA

BEST SOUND DESIGN *

 

'To A God Unknown'

Written & Directed by Samantha Casella

Sound: Massimiliano Lazzaretti & Tatiana Mele

 

Synopsis:

A journey within some poetic verses by Sergey Esenin and Arthur Rimbaud intertwining with a novel by John Steinbeck.

Country: Italy

BEST PRODUCTION DESIGN *

 

'The Ominous Project Universe Presents:

The Devils Within' 

Written & Directed by Shreco Bakari

Synopsis:

Dawn Xavier and Roland Michaels, break into one of Georgia's highly secured mental institutions to rescue Dawn's husband, Shannon Xavier; taking him to a secluded location to meet with an exorcist & psychologist.

Country: USA

BEST HAIR, MAKEUP & COSTUME *

 

'The Woods Encounters' 

Written by Martin Nuza

Directed by Pedro Sanchez Roman

Hair & Makeup: Katrine Sarah Borge & Kathleen Victory

Costume: Javier Diaz Cabrera

Synopsis:

A young soldier struggles to stay alive with horrible consequences during a battle in the woods in 1943 in Europe.

Country: Gibraltar/Spain

BEST FIRST-TIME FILMMAKER *

 

'Eye'

Written & Directed by Oliver Naumann

Filmmaker: Oliver Naumann

Synopsis:

A man wakes up in an unknown environment where he has to experience being trapped and exposed by other’s gaze and criticism just like a caged animal.

Country: UK

BEST POSTER *

 

'Impetuous Series' 

Written by Omari Biriye 

Directed by Tyrell Williams

Synopsis:

A psychological drama, based on a single father (Jermaine Simpson) who is struggling with Post-traumatic stress disorder (PTSD) after the death of his child’s mother.

Country: UK

BEST ACTOR *

 

'Essential' 

Written & Directed by Robert X. Golphin

Actor: Robert X. Golphin as Shiloh Avery

Synopsis:

When domestic and global events compound, a young family is forced to navigate an uncertain future.

Country: USA

BEST ACTRESS *

 

'The Secret'

Written by Sarah Culverhouse & Ben Wicks

Directed by Ben Wicks

Actress: Kiki Darlowe as Maggie

Synopsis:

Amidst the terrors of War, two respectable English families have their lives turned even further upside down by the racial and sexual prejudices of the day.

Country: UK

BEST CHILD ACTOR/ACTRESS *

 

'Impetuous Series' 

Written by Omari Biriye 

Directed by Tyrell Williams

Actress: Agatha Kaobimdi Kanweli as Nisha

Synopsis:

A psychological drama, based on a single father (Jermaine Simpson) who is struggling with Post-traumatic stress disorder (PTSD) after the death of his child’s mother.

Country: UK

BEST DRAMA SHORT FILM *

 

'Three Brothers Two'

Written & Directed & Edited by Craig Moore

Synopsis:

The deteriorating relationships of three young people are examined after a loved one dies of a drug overdose.

Country: Ireland

BEST COMEDY SHORT FILM *

 

'Jolly Roger'

Written by Kyle O'Donnell & Xenya Genovese

Directed by Kyle O'Donnell

Synopsis:

After returning from Barcelona with a film he thought was about a scarecrow that followed him around, Kyle then realised he and his girlfriend had actually acted out their relationship crumbling.

Country: UK/Spain

BEST HORROR SHORT FILM *

 

'Little One'

Written by Logan Fields, Nicholas Waters & Chris Beyrooty

Directed by Logan Fields & Chris Beyrooty

Synopsis:

After a traumatic miscarriage, a couple run into a strange child in the middle of a road to nowhere.

Country: USA

BEST SCI-FI SHORT FILM *

 

'Same Time Next Week' 

Written & Directed by Gigi Burgdorf

Synopsis:

During a series of high-stakes virtual meetings, Tom discovers an option in the software settings that may help his team win the pitch.

Country: UK

BEST HISTORICAL SHORT FILM *

 

'Oma Miep Remembers' 

Directed by Janneke Wade-de Jong

Synopsis:

A grandmother retells her most vivid memories of her life as a child during World War II.

Country: USA/Netherlands

BEST ANIMATED SHORT FILM *

 

'Ya Hoota'

Written & Directed by Latifa Al-Darwish & Abdulaziz Yousef

Synopsis:

A little girl attempts to save the moon from a gigantic whale along with her cousin. Would she succeed?

Country: Qatar

BEST LGBTQ+ SHORT FILM *

 

'Love Lies Bleeding' 

Written & Directed by Angel Teng

Synopsis:

It’s been five years Laura hasn’t seen Hattie since they abruptly broke up due to Laura’s betrayal. Visiting Los Angeles for her touring exhibition, Laura grabs the chance to stay in Hattie’s apartment as a reconnection.

Country: Taiwan/USA

BEST OPENING SCENE *

 

'Downward Dog'

Written by Bob Jackson & Mark Kenny

Directed by Bob Jackson

Synopsis:

Dan wants to become a well-renowned criminal just like his father (Barry Wright). Tempers reach boiling point when he joins a gang and clashes with another member...then they have to work together on a job.

Country: UK

BEST CLOSING SCENE *

 

'The Angel Of Death'

Written & Directed by Martine Colas

Synopsis:

Pauline and Vincent, it's over! The young woman is struggling to recover and sinks into a serious depression. She takes refuge with Johanna, her best friend, who will help her recover. But, an SMS from Vincent forces her to play with Death on a highway bridge.

Country: Belgium

GRAND JURY AWARD *

 

'Organs Of Business'

Written & Directed by Josh Bransgrove

Synopsis:

Chaos strikes at a small-time organ transportation business when a mix-up leaves one man dead and another in critical condition.

Country: UK

BEST SHORT SCRIPT *

 

'The Short Film Club'

Written by Darren Stokes & Matthew Bancroft

Country: UK

Finalists:

'THE NAUTILUS SHELL' Written by Danny Betts

'How 'Bout a Cuppa Tea' Written by Jan Miller Corran

BEST FEATURE SCRIPT *

 

'Lajjawati'

Written by Sumathy Ram & Charles Leopardo

Country: USA

Finalists:

'Face Painters' Written by Giovanni Sanseviero

'Hannah Elias' Written by Nathan Ross Freeman

BEST TV PILOT SCRIPT *

 

'Loose Threads'

Written by Danny Betts

Country: UK

Finalists:

'pHaRma' Written by Madeline Borkin & Kristen Epland

'The Mr. Dave Show...Show' Written by Scott Marshall Taylor

OFFICIAL SELECTIONS

Charlene

Not Today

Wrong Tracks

The Last Scene

A Jag In The Duplex System

Loitering

Make It Sweet

Fifth List

Narc

Interdiction

Strange

VUOI UN PO' D'ACQUA?

Muskaan

La Selfille

Learning Optimism

The Man Whose Head Was a Big Teapot

On Track

Moody

Blue Eyes

Exit

Death Offers Life

Life Of The Party

Regeneration

Plunge

Do No Harm

Who Is Who?

Mon Dieu

Elegant Heist

Who Is Shinobi RedEye?

The Visit

The Game Just Got Real

Dialogue With Death

Skein

Tamara

Partners In Crime

 

Join our mailing list for festival info & updates

SCREEN POWER FILM FESTIVAL

London, England, United Kingdom

  • Instagram
  • Twitter

Copyright © 2020 SPFF